top of page

Groupe de passionnés

Public·53 membres

Hungaria Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 05/12/2023


20 nën 2023 — [TV DREJTPËRDREJT]+++] Kosova Bjellorusia drejtpërdrejt live 21.11.2023 Ndeshja Shqipëri [Falas*] Bjellorusia Kosova transmetim i ...


Mbaj mend teksa e dëgjonim transmetimin e drejtpërdrejtë në “Radio Tirana” nga Anton Mazrreku, të gjithëve na dukej se po luante Shqipëria me Hungarinë e madhe. Duhet thënë se ky transmetim i drejtpërdrejtë nga një shtet tjetër, në këtë rang duhet të jetë i pari për Shqipërinë. Dhe u bë legjendë. Nuk kanë pasur të gjithë radio, por ashtu siç do të ndodhte më vonë me televizionin, amatorët e futbollit mblidheshin në shtëpinë e mikut apo të afërmit dhe dëgjonin “tingujt” e fuqishëm të radios, që në këtë rast ata ishin “tinguj” të futbollit hungarez, që ishte më i miri në botë. Ndeshja e Bukureshtit do të gozhdohej 3- 3 deri në të minutën 84 përmes kësaj ecurie më se dramatike e galopante së bashku: në minutën e 13-të Cordas 1-0, në të 20’ Boriçi 1- 1, në të 21’ Machos 2-1, në të 28’ Boriçi 2-2, në të 46’ Cordas 3-2, në të 55’ Resmja 3-3 dhe vetëm në të 84’ me golin e tij, Machos e çon skuadrën hungareze në fitoren 4-3. Kjo kur të gjithë ne shqiptarët, po gëzoheshim fort dhe siç thuhej, “Shqipëria po barazon me Hungarinë”. Kështu është thënë për jetë. Prej Festivalit të Bukureshtit, Vadas mbërrin me Kombëtaren e tij në Bashkimin Sovjetik, ku e presin ndeshjet historike me klubet më të mëdha ruse. Po atje nuk mund të përballohej: 0-4 prej Dinamos së Moskës, 0-3 prej Zenitit të Leningradit, 0-3 prej Spartakut të Moskës para 50. 000 e deri te 80. 000 shikuesve, ngjarje të jashtëzakonshme edhe për vetë sovjetikët, të cilët, sidoqoftë, po i shijonin këta ballkanas fort miq, ashtu të shpejtë, edhe pse humbasin asisoj. I mahnit portieri Qemal Vogli me gjithë golat e pësuar. Me Spartakun e Moskës, i cili sapo fitonte titullin e kampionit kombëtar – ishte si të luaje me Kombëtaren e Bashkimit Sovjetik. Ai e kishte drejtuar këtë skuadër në 7 ndeshje paraprake në tri shtete të ndryshme dhe po kthehej në Shqipëri për t’u takuar me kombëtaren e Polonisë. Në të vërtetë Kombëtarja e Shqipërisë kishte, si të thuash, një parahistori, me atë të Polonisë. Më 6 nëntor 1949 në Varshavë Polonia kishte fituar 2-1 me Shqipërinë; më 1 maj 1950 Shqipëria kishte barazuar 0-0 me Poloninë në Tiranë. Tash e kishte fjalën 29 Nëntori 1953. Ndërkaq, Enver Hoxha me të gjithë shpurën e partisë dhe të qeverisë, janë të pranishëm në stadium. Përveç të tjerave, edhe me gjithë trupin diplomatik të akredituar në Shqipëri. (((futbolli#))) Shqipëria U19 Sllovenia U19 drejtpërdrejt 21 Irlanda U19 Shqipëria U19 transmetim i drejtpërdrejtë 15 nën Irlanda U19 Shqipëria U19 transmetim Shqipëri U18 versus Hungari U18 Free Livestream HD Shqipëri ... 8 Week Challenge 20 nën 2023 — [TV DREJTPËRDREJT]+++] Kosova Bjellorusia drejtpërdrejt live 21.11.2023 Ndeshja Shqipëri [Falas*] Bjellorusia Kosova transmetim i ... Në këtë çast Boriçi fton Xhevdet Shaqirin të niset rrufeshëm, i cili ndjek sprintin e Refik Resmes. Ky nuk ndalet mbasi merr topin prej tij, vërshon dhe rreptë e fuqishëm tund rrjetën polake me një gol që në Shqipëri do të mbahej mend për vite. Është 2-0, fitore e sanksionuar brenda 35 minutave të para të ndeshjes. Pjesa e dytë nuk ka më gola, por ka epërsinë sulmuese të Shqipërisë, ka shtyllën e goditur nga Simon Deda dhe gjithnjë sundon drejtimi taktik i Loro Boriçit, prej të cilit nisin të gjitha sulmet shqiptare, që nuk ndalojnë. Polakët e kërkojnë kthesën, por pa ia arritur. HISTORI KUQEZI/ Viti 1953: Shqipëria e Miklos Vadas 2-0 Duhet thënë se ky transmetim i drejtpërdrejtë nga një shtet tjetër, në këtë GJYQTARË: Andor Dorogi (Hungaria), Josef Shlaifer (Polonia), Ejup Laçi (Shqipëria) ... TRAJNER: Miklos Vadas. POLONIA: Szymkowiak, Gedlek, Bartyla, Durniok, Wieczorek (Kauder 46’), Bieniek, Gronowski, Trampisz, Alszer, Krasowka, Sobek. TRAJNER: Ryszard Koncewicz. GOLAT: Boriçi 12’, Resmja 35’ GJYQTARË: Andor Dorogi (Hungaria), Josef Shlaifer (Polonia), Ejup Laçi (Shqipëria). SHIKUES: 30. 000. Siç shihet, pa asnjë ndërrim në 90 minuta të tëra, te Shqipëria janë 6 lojtarë të Dinamos dhe 4 të Partizanit. Ky ishte sundimi emblematik i dy klubeve ushtarake ministrore, siç ato ishin. Spikat “vetmia” e Muhamet Dibrës së Punës së Shkodrës (Vllaznisë) – i vetmi futbollist i jashtë kryeqytetit, gjithnjë i pazëvendësueshëm. Nr. 61 zotëron kontroll të drejtpërdrejtë mbi shoqërinë Vodafone. Albania SHA në Shqipëri, shoqëri e cila është aktive në tregun e komunikimeve elektronike. Működő. Gjithçka nis me dy goditje nga këndi në 6 minutat e para, e, të duket se ky është paralajmërimi i fitores shqiptare. Dhe po nga një goditje tjetër nga këndi vjen dhe goli i parë. Është minuta e 12-të. Nga këndi ekzekuton Hamdi Bakalli, krijohet një si lëmsh para portës së Szymkowiak-ut, por Loro Boriçi “vjedh” topin dhe rrjetë: Shqipëria – Polonia 1-0! Dhe mu këtu nis kthesa polake. Kombëtares së Shqipërisë së bashku me fitoret me Çekosllovakinë, i bëheshin, kështu, 3 fitore rresht në fushën e saj. Kjo ndodhte për herë të parë dhe për herë të fundit në histori. Dhe çuditë që nuk ndalin. Më 6 dhjetor gjithçka përsëritet me ndeshjen e emërtuar Përfaqësuesja e qytetit të Tiranës – Përfaqësuesja e qytetit të Varshavës. Portugalia U17 Shqipëria U17 drejtpërdrejt 15 nëntor 2023 Sh ... Hungari, Kazakistan, Maltë Grupi C: Holandë, Suedi Groupe de cspefurtado (TRANSMETIM I DREJTPËRDREJTË==) Turqia U19 Shqipëria U19 transmetim i drejtpërdrejtë ... Fiton Shqipëria 2-0 kundër Polonisë. Pamja skeduese e ndeshjes, duke mënjanuar ndonjë pasaktësi të mëparshme, është kjo: SHQIPËRIA – POLONIA 2-0 29 nëntor 1953. Tiranë. St. kombëtar “Qemal Stafa”. SHQIPËRIA: VOGLI (Dinamo), DASHI (Dinamo), FAGU (Partizani), DIBRA (Vllaznia), SHAQIRI (Dinamo), VILA (Dinamo), BAKALLI (Dinamo), JARECI (Dinamo), BORIÇI (Partizani), RESMJA (Partizani), DEDA (Partizani). ((SHIKONI##)) Shqipëria U21 Rumania U21 transmetim i drejtpë ... Hungaria në të njëjtën ditë dhe u aneksua formalisht të nesërmen. [[TV]] [TRANSMETIM I DREJTPËRDREJTË!] Shqipëria U21 8 orë më parë — Ndërkohë, Shqipëria ... Hungaria Shqipëria drejtpërdrejt live 05/12/2023 Transmeto 13 orë më parë — Hungaria Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 2022 5 dhjeto 1 orë më parë — Shqipëria U19 Sllovenia U19 drejtpërdrejt 21 nëntor 2023 Kosova U19 ... Gjuajtje, goditje nga këndi, shtyllë, por pritje të mrekullueshme nga Qemal Vogli. Është një kthesë që zgjat vetëm 20 minuta, sepse shpejt fuqinë e rimerr sulmi shqiptar. Mbërrihet kështu te minuta e 35-të, kur para saj Loro Boriçi ka marrë në zotërim gjithçka: organizimin e sulmit – duke u shfaqur në atë që mbas disa vitesh do të njihej si roli i mesfushorit organizator – gjallërim i gjithë shokëve të skuadrës derisa mbërrihet te minuta e 35-të. Tribuna qendrore klasike dhe historike e stadiumit kombëtar “Qemal Stafa” që nuk është më. Skuadrat duke hyrë në fushën e ndeshjes. Djathtas Fagu, Vogli, Boriçi, Vila, Jareci, Resmja. E kemi fjalën për ndeshje të Kombëtares së saj në tokën e saj. Ndikimi vjen prej dy fitoreve të bujshme të një viti më parë, ato të “Shqipërisë së Myslym Allës”, siç kemi titulluar në dy numra të mëparshëm të “Panorama Sport”, një Shqipëri, e cila brenda 8 ditëve kishte mposhtur dy herë, 3-2 e 2-1, Çekosllovakinë. Tash do ta kishte radhën dikush tjetër… Por nuk mund të mbërrijmë kaq shpejt te kjo ngjarje, që i përket po ditës së çlirimit të asaj që quhej Republika Popullore e Shqipërisë: 29 Nëntor, tashmë i vitit 1953. Sepse ky vit 1953 do të ishte një vit tjetër i pasur për futbollin shqiptar, madje jo pak edhe i çuditshëm, kontradiktor, humbës dhe fitues. Kështu, krejt papritmas, në Shqipëri mbërrin hungarezi 45-vjeçar Miklos Vadas, me synimin për t’i dhënë Kombëtares shqiptare sadopak një stil hungarez. Nuk ishte një emër sidokudo. Njeri i kulturës dhe i praktikës së futbollit, anëtar i Këshillit të Trajnerëve të Hungarisë, Vadas kishte një emër. Futbollist i njohur i Paraluftës me skuadrat e Budapestit, Pasluftës ai arrin deri në trajner i Kombëtares B të Hungarisë, madje edhe i Ferencvaroshit që ishte pjesë e elitës së futbollit hungarez, pikërisht në kulmet e tij, në fillim të viteve ’50. Hungaria Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 5 dhjetor 202 2 orë më parë — Hungaria Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 5 dhjetor 2023 Sporti 12 tet 2023 — Shqipëria Republika Çeke transmetim i drejtpërdrejtë 12 tetor 2023 30 pri ... Hungaria Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 5 dhjetor 202 15 orë më parë — Hungaria Shqipëria transmetim i drejtpërdrejtë 5 dhjetor 2023 GRUPI G Shqipëria Armenia transmetim i drejtpërdrejtë 19 nën 2022 Një Hungaria SMS 12 në ...


À propos

Bienvenue sur le groupe ! Vous pouvez entrer en contact avec...